Как да се отнасяме с детето си, когато искаме да го научим да рисува?

Как да се отнасяме с детето си, когато искаме да го научим да рисува?

Моето дете обича да рисува? Как да го напътствам за професионални резултати?

За родители на деца от 4 до 8-годишна възраст

В тази статия ще ви разкажа малко повече за детската психика, която наблюдавам от уроците по рисуване, които съм провела между най-малките деца – от 4 до 7-годишна възраст. От 2019 г. се занимавам активно с преподаване на рисуване в детски градини, като през методите ми минаха повече от 120 деца. Едно на ръка са обученията по психология, които всички сме преминали като педагози, но съвсем друго са нещата на практика, защото всяко дете е с различна емоционална реакция.

Може би най-важното в случая е да разберем темперамента на детето – защо проявява едни черти, а не тези които на нас като възрастни ни се струва, че е правилно да проявява. Разбира се, на първо място, можем да търсим буйния темперамент у момченцата; въпреки това те много често проявяват дори по-изявени творчески черти от момичетата. Точно непримиримият начин на мислене може да бъде в основата на много нововъведения и иновации, затова той не трябва да се потиска или пречупва, а да се стимулира по един ръководещ начин с много разбиране и някои препоръки. Наричам ги препоръки, защото на първо място е щастието на детето и това съвременните родители много добре го усещат и следват.

С децата, които просто сядат и рисуват е лесно – ти им казваш и те изпълняват. Държат се зряло и подхождат с интерес към вашите знания (дори и да са малко в областта на рисуването или в областта на психологията).

За да започнем да развиваме правилно детето, трябва да имаме предвид и неговата възраст. Не можем да очакваме нещо велико от ръчичка, която не знае още как да хване правилно химикала или молива. От начало изискванията към детето трябва да са изключително малко, за да може да се чувства спокойно във вашата компания на „учител“. По въпроса с материалите, за най-малките това са: моливи, флумастери и водни боички. Относно листите – за да минимизирате разходите, стремете се да купувате кадастрон (най-евтината голямоформатна хартия, която може да се намери) и да го разрязвате. На тази хартия могат да се работят всички техники.

На блокчетата обикновено е указано за работа с каква техника са подходящи, но те обикновено са в по-високата ценова група. Обикновените блокове с рециклирани листи са удачни само за моливи и флумастери. За рисуване с водни бои си има специални листи – дори и да вземате от най-ниския им възможен клас, ще получите по-задоволяващи резултати от неправилно използвания лист (като този за ксерокс – става само за скици с моливи).

За 4-годишните изискваме единствено да покрият листа в цвят. Тук не можем да говорим за тема (освен, ако детето не пожелае). Може да им се даде да прекопирват – това е идеално, за да може ръчичките им да свикнат да управляват моливчето. Разбира се, винаги настояваме да започват работа с графитен молив, защото той се трие по-лесно. На 5-годишните даваме лесна тема с възможно най-стилизирано и опростено, лесно изпълнение. Тук, както и до края на обучението ни по рисуване, имаме на първо място композиция, изрисувана с графитен молив, така наречената „скица“. Изискваме листът да е изрисуван целият, или да е композирано правилно! Въвеждаме новата дума „фон“. Въвеждаме използването на пастели.

За 6 и 7-годишните вече освен започването с графитен молив, правилна композиция, довършване в цвят на всичко, можем да включим и нови материали, с които да свикват, като темперни боички, брокатени лепила (които са вид акрилна боя), акрилни бои. В нито една от изброените възрасти не препоръчвам детето да се „учи“ (вие да го учите) как се работи с цветните материали. На тази възраст децата смятат, че знаят всичко, и за тях е безкрайно изнервящо да им обяснявате нещо, което „те си знаят“. „Преподаването“ от ваша страна трябва да трае не повече от 2 минути, нещо, което показвам и прилагам във видеата по рисуване към книжката „Рисуване през лятото“. Вие трябва да разберете, че идеята за „не знаенето“ се появява с помъдряването и не е присъща за детските години. С напредването на възрастта децата забелязват, че нещо не е като на големите и тогава се отварят за истинските знания. В тези моменти идват множеството книги, дигитални уроци и всичко останало, което и на нас ни е известно от самото начало, но трябва търпение и разбиране от наша страна докато дойдат тези просветляващи моменти. От там нататък се работи с уроци по рисуване с конкретен материал, които продължават не повече от 30 минути, защото говорим все пак за деца.

За децата на 8-годишна възраст вече препоръчвам по-усложнени композиции, но на същите теми като на най-малките. Темите съм подбирала с годините въз основа на психиката на децата и това, което те намират за лесно. Разбира се, винаги оставям нещата с една идея затрудняващи, за да имат децата развитие, но и да не се откажат.

На всички възрасти давам възможност да си направят и нещо, което е извън темата; най-важно в случая е да заработи тяхната фантазия и да започнат да ни обясняват това какво е или онова. Добре е да ги караме да мечтаят и да визуализират хубавата страна на живота! Приемете детското творчество като специфична абстракция, която може да се опитате, но не е нужно да разберете. Достатъчни са някои рамки и детето ви ще тръгне в своята посока, щастливо творящо и изразяващо емоциите си чрез цвета и материала. А това кое е правилно и кое не е се учи с времето и няма защо да настояваме детето да го разбира на всяка цена. С напредването в изобразителното изкуство и с навлизането му в дълбочина детето ще осъзнава все повече неща; както се казва, животът е пред него!

С правилния подход можем да изградим един бъдещ художник или ценител на изкуството и на творчеството като цяло. Нашата работа като родители е подкрепяща и насочваща. Относно темперамента на децата и как той се проявява в уроците по рисуване и в живота и как аз съм се справила с него и съм убедила и най-дивите момченца в това да следват указанията ми, ще ви разкажа в следващата статия. До тогава може да разгледате галерията ни със снимки, които участват в книжката с уроци по рисуване. Запишете се за бюлетина, за да не пропуснете най-новите проекти, намаления и любопитни статии.

Автор: Амфитрита